درباره ی ما

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.

اطلاعات تماس

مازندران - تنکابن - فردوسی شرقی

0115698

info@example.com

111111111

blog image

آشنایی با دامنه‌ ORG.

از ویژگی های دامنه ی .ORG می توان گفت که از نسل اول دامنه‌ های سطح بالای اینترنت است که در سال ۱۹۸۵ در کنار دامنه‌ های COM و NET معرفی شد، ویژگی های دامنه ی .ORG باعث شده است که این دامنه به عنوان یک دامنه‌ عمومی شناخته شده و محدودیتی برای ثبت آن وجود نداشته باشد. با این حال ORG کوتاه شده‌ «organization» به معنی سازمان است و هدف از ارایه‌ آن ثبت دامنه برای سازمان‌ های غیرانتفاعی بود و یا سازمان‌هایی که واجد شرایط دریافت دامنه‌های دیگر نبودند. امروزه برای مدرسه‌ها، پروژه‌ها متن باز نرم‌افزاری، انجمن‌ها و واحدهای تجاری و افراد نیز از دامنه ORG استفاده می‌شود.

آمار ثبت دامنه ORG. در ابتدای تابستان ۲۰۱۲ از مرز ۱۰ میلیون دامنه گذشت و در حال حاضر پس از COM و NET بیش‌ترین آمار ثبت دامنه در بین دامنه‌های سطح بالای عمومی متعلق به ORG است. بسیاری از کشورها در نام دامنه‌ کشوری دامنه‌های سطح سوم (ORG) نیز ایجاد می‌کنند که ارتباطی با دامنه‌ ORG. ندارد. نمونه‌ی این نام دامنه‌های سطح سوم org.ir. در کشور خودمان است.

ثبت دامنه .org

کاربرد های دامنه‌ ORG.

استفاده‌ اصلی این دامنه‌ برای مؤسساتی است که اهداف غیرتجاری دارند. معمولاً مؤسسات دولتی در سطح جهان از دامنه‌های کشوری استفاده می‌کنند و مؤسسات تجاری دامنه‌های COM را ترجیح می‌دهند. دامنه‌ ORG با وجود عمومی بودن هنوز هویت خود را تا حد زیادی حفظ کرده و به عنوان یک دامنه‌ سازمانی و قابل اعتماد شناخته می‌شود.

ثبت دامنه ORG برای سایت‌ های تجاری غیرمعمول نیست. ثبت نسخه‌ی ORG. وب‌سایت تجاری همیشه سفارش می‌شود، ‌زیرا دامنه‌ های ORG از شناخته شده‌ ترین پسوندهای دامنه‌ اند.

بسیاری از شرکت‌ های تجاری بخشی برای فعالیت‌های جانبی، اجتماعی، فرهنگی یا آموزشی با اهداف ظاهراً غیرتجاری دارند که این کار را در قالب تأسیس یک بنیاد انجام می‌دهند. برای هدایت این بخش از فعالیت شرکت بهتر است از دامنه‌های ORG استفاده شود.

ثبت دامنه‌های ORG برای وب‌سایت‌های شخصی دارای اهداف اجتماعی یا بدون چنین اهدافی کاملاً معمول است و نشان می‌دهد مالک وب‌سایت اهداف بلندتری در سر دارد. اگرچه جای‌گزین‌های اصلی در این موارد دامنه‌های NAME و INFO هستند.

انجمن‌ها، جوامع، سازمان‌های مردم‌نهاد،‌ گروه‌های اجتماعی، کلوب‌ها، تیم‌ها و باشگاه‌ها اغلب از دامنه‌های ORG استفاده می‌کنند.

برای فعالیت‌ های فرهنگی، آموزشی، تلاش‌ های بشردوستانه، گروه‌های پی‌گیر مسایل محیط زیستی، فعالیت‌ های داوطلبانه، سازمان‌های مذهبی، خیریه، شهری، اجتماعی، بهداشتی و حقوقی بهتر است از دامنه‌های ORG استفاده شود. همچنین اتحادیه‌ها و مجامع جهانی برای ثبت دامنه های خود از پسوند ORG استفاده می‌کنند.

برای پروژه‌ های اینترنتی متن باز یا وب‌سایت‌ هایی نظیر ویکی‌ ها که بر مشارکت گروه عظیمی از کاربران متکی‌اند انتخاب دامنه‌های ORG مناسب‌تر است.

واجدان شرایط ثبت دامنه‌ ORG.

هر کسی و از هر جای دنیا می تواند دامنه‌ های ORG را ثبت کند و هیچ محدودیتی در این رابطع گذاشته نشده است. 

مقررات دامنه‌ های ORG.

نام دامنه می‌تواند ۳ تا ۶۳ کاراکتر باشد. پس از انقضای تاریخ دامنه، مالک پیشین می‌تواند تا ۴۰ روز برای تمدید دامنه‌ خود اقدام کند. پس از این زمان دامنه به مدت ۳۰ روز قفل می شود. در این مدت مالک پیشین می‌تواند با پرداخت جریمه‌ قابل ملاحظه برای پس گرفتن دامنه‌ خود اقدام کند. ۵ روز پس از پایان این دوره دامنه برای ثبت عمومی آزاد می‌گردد.

این دامنه تا ۴ روز ضمانت برگشت پول دارد. در این مدت پس از ثبت دامنه در صورت پشیمانی می‌توان دامنه را حذف کرد. این حذف مشمول مقداری جریمه است و باقی مبلغ برگشت داده می‌شود. همچنین دامنه‌ ORG از کاراکترهای بین‌المللی پشتیبانی می‌کند.


یک نظر بگذارید